Microchip Technology PIC17C42A-33/P
Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : PIC17C42A-33/P
MOQ : 1PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999999+PCS
Delivery Time : 2-7 work days
Supplier : Microchip Technology
Series : PIC® 17C
CoreProcessor : PIC
CoreSize : 8-Bit
Speed : 33MHz
Connectivity : UART/USART
Peripherals : POR, PWM, WDT
NumberofI/O : 33
ProgramMemorySize : 4KB (2K x 16)
ProgramMemoryType : OTP
EEPROMSize : -
RAMSize : 232 x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) : 4.5V ~ 6V
DataConverters : -
OscillatorType : External
OperatingTemperature : 0°C ~ 70°C (TA)
MountingType : Through Hole
Package/Case : 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Contact Now
Microchip Technology PIC17C42A-33/P IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP
Part.PIC17C42A-33/P
ManufactureMicrochip Technology
DescriptionIC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LFQFP
CorePIC
Core Size8-Bit
Speed33MHz