Microchip Technology ATTINY24V-10PU
Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : ATTINY24V-10PU
MOQ : 1PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999999+PCS
Delivery Time : 2-7 work days
Supplier : Microchip Technology
Series : AVR® ATtiny
CoreProcessor : AVR
CoreSize : 8-Bit
Speed : 10MHz
Connectivity : USI
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
NumberofI/O : 12
ProgramMemorySize : 2KB (1K x 16)
ProgramMemoryType : FLASH
EEPROMSize : 128 x 8
RAMSize : 128 x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DataConverters : A/D 8x10b
OscillatorType : Internal
OperatingTemperature : -40°C ~ 85°C (TA)
MountingType : Through Hole
Package/Case : 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Contact Now
Microchip Technology ATTINY24V-10PU IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14DIP
Part.ATTINY24V-10PU
ManufactureMicrochip Technology
DescriptionIC MCU 8BIT 2KB FLASH 14DIP
CoreAVR
Core Size8-Bit
Speed10MHz