Microchip Technology PIC16F631-I/SS
Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : PIC16F631-I/SS
MOQ : 1PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999999+PCS
Delivery Time : 2-7 work days
Supplier : Microchip Technology
Series : PIC® 16F
CoreProcessor : PIC
CoreSize : 8-Bit
Speed : 20MHz
Connectivity : -
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
NumberofI/O : 18
ProgramMemorySize : 1.75KB (1K x 14)
ProgramMemoryType : FLASH
EEPROMSize : 128 x 8
RAMSize : 64 x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) : 2V ~ 5.5V
DataConverters : -
OscillatorType : Internal
OperatingTemperature : -40°C ~ 85°C (TA)
MountingType : Surface Mount
Package/Case : 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Contact Now
Microchip Technology PIC16F631-I/SS IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Part.PIC16F631-I/SS
ManufactureMicrochip Technology
DescriptionIC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
CorePIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz