Microchip Technology PIC16HV616-E/SL
Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : PIC16HV616-E/SL
MOQ : 1PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999999+PCS
Delivery Time : 2-7 work days
Supplier : Microchip Technology
Series : PIC® 16F
CoreProcessor : PIC
CoreSize : 8-Bit
Speed : 20MHz
Connectivity : -
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
NumberofI/O : 11
ProgramMemorySize : 3.5KB (2K x 14)
ProgramMemoryType : FLASH
EEPROMSize : -
RAMSize : 128 x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) : 2V ~ 5V
DataConverters : A/D 8x10b
OscillatorType : Internal
OperatingTemperature : -40°C ~ 125°C (TA)
MountingType : Surface Mount
Package/Case : 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Contact Now
Microchip Technology PIC16HV616-E/SL IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Part.PIC16HV616-E/SL
ManufactureMicrochip Technology
DescriptionIC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
CorePIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz